Identyfikacja użytkownika karty RFID

Identyfikacja użytkownika karty RFID

Identyfikacja użytkownika karty RFID – karty RFID pracujące w polu bliskim służą do rozwiązywania większości zadań związanych z identyfikacją osobową, czyli maksymalny zasięg identyfikacji wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. Przykładem jest skanowanie kart kontroli dostępu przy wejściach do budynków. W przypadku korzystania z urządzenia zbliżeniowego osoba musi przynieść do skanera kartę, bransoletkę, brelok lub inny identyfikator z osadzonym tagiem RFID. Wśród urządzeń, które mogą być przystosowane do rozwiązania powyższych problemów, wiele urządzeń może być odpowiednich.

Identyfikacja użytkownika karty RFID

RFID to system umożliwiający identyfikację użytkowników za pomocą fal radiowych. W plastikowej karcie osadzony jest mikrochip z unikalnym numerem i anteną. Dzięki różnym kształtom oraz odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, nośniki można montować na dowolnej powierzchni i obiekcie. Unikalny numer nośnika można odczytać automatycznie lub ręcznie za pomocą czytnika ręcznego.

Identyfikacja użytkownika karty RFID

Technologia RFID jest szeroko stosowana na całym świecie, ponieważ umożliwia jednoznaczną identyfikację użytkowników lub obiektów poprzez powiązanie z unikalnym kodem. W zakresie identyfikacji użytkowników wykorzystywany jest między innymi do identyfikacji kierowców i członków załogi, systemów rejestracji czasu pracy czy do wydawania paliwa. Transpondery RFID znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. użyteczności publicznej (oznakowanie kontenerów i toalet), rolnictwie (oznakowanie przyczep i zwierząt), czy ochronie przeciwpożarowej (oznakowanie sprzętu).

Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystującym RFID jest identyfikacja użytkowników, np. pracowników, poprzez karty wyposażone w anteny RFID. Czytniki zainstalowane w różnych miejscach identyfikują wchodzących lub wychodzących użytkowników. To doskonałe rozwiązanie do rejestracji czasu pracy.

Jak działają systemy zdalnej identyfikacji

Czytnik RFID i antena RFID są umieszczane w miejscach określonych podczas projektowania. Do czytnika RFID podłączona jest jedna lub więcej anten RFID (liczba anten zależy od zadania i konfiguracji pomieszczenia). Maksymalna ilość anten podłączonych do jednego czytnika RFID zależy od modelu urządzenia. Każda antena pokrywa określony sektor i na bieżąco monitoruje obecność tagów RFID w swoim obszarze działania. Bezdotykowe identyfikatory RFID (karty dostępu, breloki, opaski, tagi zbliżeniowe) to cyfrowe nośniki informacji, elektroniczne kody rejestrowane przy użyciu technologii RFID. W zależności od zastosowanego chipa, identyfikator można ponownie zapisać i zapisać raz. Dla ułatwienia użytkowania identyfikatory wykonane są w postaci zbliżeniowych kart dostępowych RFID, bezdotykowych: bransoletek, breloków i zawieszek.

Anteny można umieścić niemal wszędzie:

  • Na ścianie. Dołączoną antenę można ukryć pod dowolnym materiałem przenikającym fale radiowe, takim jak płyta gipsowo-kartonowa, sklejka, płytki.
  • Na suficie (lub nad sufitem – może być przykryty sufitem podwieszanym).
  • W określonych warunkach antenę można zainstalować bezpośrednio na podłodze (lub pod podłogą).

Główne zastosowanie identyfikacji RFID na duże odległości:

  • Identyfikacja RFID personelu w produkcji.
  • Monitorowanie urzędnika.
  • Monitoruj, czy w wyznaczonym miejscu, takim jak pokój, palarnia, znajdują się ludzie.
  • Rozważ ruch ludzi na wystawach i innych wydarzeniach publicznych.
  • Identyfikacja kierowcy pojazdu.

Zapewnienie bezpieczeństwa zakładów produkcyjnych i niebezpiecznych instalacji. W przedsiębiorstwach wysokiego ryzyka, które wymagają identyfikacji grupowej, takich jak wyjścia awaryjne z obiektów (dla budowniczych, pracowników naftowych i gazowych itp.). Urządzenie pozwala zarejestrować do 300 znaków na sekundę.

Czym jest identyfikacja RFID i jak jest wykorzystywana?

Identyfikacja użytkownika karty RFID
Identyfikacja użytkownika karty RFID

RFID to system, który umożliwia identyfikację przedmiotów i pracowników za pomocą fal radiowych. W plastikowej karcie osadzony jest mikrochip z unikalnym numerem i anteną. Technologia RFID jest szeroko stosowana na całym świecie, ponieważ umożliwia jednoznaczną identyfikację użytkowników lub obiektów poprzez powiązanie z unikalnym kodem. W zakresie identyfikacji użytkowników wykorzystywany jest między innymi do identyfikacji kierowców i członków załogi, systemów rejestracji czasu pracy czy do wydawania paliwa. W celu identyfikacji nie trzeba nawiązywać fizycznego kontaktu z czytnikiem, wystarczy trzymać kartę w bliskiej odległości. Sama odległość zależy od charakterystyki klucza RFID oraz czytnika zbliżeniowego.

Ważna jest również lokalizacja czytnika. Najpopularniejszym typem identyfikatora jest karta RFID. Można je zobaczyć na pracownikach na lotniskach czy w bankach. Popularne są również klucze RFID (do krótkofalówek), bransoletki RFID (baseny, hotele) oraz breloki radiowe w formie breloków. Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie kart RFID to systemy kontroli dostępu. Karty RFID dają możliwość zaoszczędzenia czasu, co w niektórych przypadkach przekłada się na bezpieczeństwo pracowników.