Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika – w dobie współczesnego konsumpcjonizmu szukamy oszczędności na wszystkim. Ceny wzrosły, a płace wciąż są niskie, co daje nam dużo do myślenia. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na przyszłość i zaoszczędzić pieniądze, musimy szukać najtańszego rozwiązania. Znajduje to również odzwierciedlenie w budowie domów. To jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu i niestety pochłania dużo czasu i pieniędzy. Budowa i remonty domów często zmuszają nas do zaciągania kredytów, które będą spłacane przez dziesięciolecia. Budując więc warto pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić.

PV, aby nam pomóc

W skrócie jest to rozwiązanie, które pozwala uzyskać darmowy prąd z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw z polem energetycznym wewnątrz. Cały proces polega na zamianie energii słonecznej na energię elektryczną, która jest następnie wykorzystywana w naszych domach. Brzmi dobrze. To sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale nie jest pozbawiony wad.

Gdzie mogę dowiedzieć się o technologii fotowoltaicznej?

Po pierwsze, z serwisów tematycznych, blogów, magazynów i pism architektonicznych. Informacji powinni nam również udzielić pracownicy miejsc, w których dokonuje się zakupu paneli fotowoltaicznych. To zdolni ludzie w terenie, ale należy pamiętać, że ich celem jest sprzedaż paneli. Dlatego raczej nie znamy ich wad. Panele fotowoltaiczne są odnawialnym źródłem energii, co niewątpliwie jest bardzo dużą zaletą. Jest to coś całkowicie ekologicznego, nie szkodzi przyrodzie, nie zaburza jej. Jeśli jesteśmy osobami poważnie myślącymi o ekologii, to zdecydowanie jest to rozwiązanie dla nas.

Ponadto wytwarzanie energii z fotowoltaiki nie wytwarza szkodliwych substancji, dzięki czemu możemy bezpiecznie chronić zdrowie swoje i naszych bliskich. Z energii elektrycznej uzyskanej dzięki panelom fotowoltaicznym możemy korzystać tak samo, jak z konwencjonalnej energii elektrycznej. Warto również wspomnieć, że panele wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów, które nie niszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych, co niektórych może przerażać. Jak wspomniano powyżej, wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest wykorzystywane głównie do oszczędzania pieniędzy.

PV jako źródło finansowania

Wprowadźmy więc temat, który wyjaśni nam, jak znaleźć więcej pieniędzy w portfelu po zainstalowaniu panelu. Cała instalacja fotowoltaiczna jest oczywiście podłączona do sieci konwencjonalnej. Pobierany prąd pochodzi najpierw z akumulatora. Jeśli go zabraknie, pobierz rachunek za prąd w tradycyjny sposób (cenę za prąd płacimy my). W tym przypadku rachunek jest nadal bardzo niski. Największą zaletą wytwarzania energii z fotowoltaiki jest to, że istnieje nadwyżka w produkcji energii.

Co możemy z tym zrobić? Korzystamy z niej w zimowe noce, a jeśli jeszcze starczy nam prądu, możemy sprzedawać energię elektrowniom i dorabiać. Kupując panele fotowoltaiczne warto kupić prąd potrzebny nam do wytworzenia prądu, ponieważ pozostały prąd jest ważny przez 12 miesięcy, po czym niestety przepada.

Fotowoltaika – gdzie się ją montuje?

Fotowoltaika
Fotowoltaika

Co ciekawe, fotowoltaikę można montować niemal wszędzie: na dachach, na ziemi, po bokach budynków. Jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na pory przerw słonecznych w ciągu dnia, aby panele słoneczne miały jak największą ekspozycję na słońce. Znając zalety fotowoltaiki przejdźmy do omówienia jej wad. Przede wszystkim jest to wspomniana już ilość miesięcy, przez które możemy wykorzystać nadwyżkę. Oczywiście cena też ma znaczenie i dla niektórych (pomimo późniejszego zwrotu) może okazać się przeszkodą nie do pokonania.

W przypadku domów jednorodzinnych musimy liczyć się z inwestycją rzędu 20 000 zł. Większe budynki, które zużywają więcej energii elektrycznej, muszą liczyć się z inwestycją rzędu 50 000 zł. Pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę zwracają się niemal za każdym razem, ale oczywiście wymaga to czasu. Mimo, że panele wykonane są z wysokiej jakości materiałów, ich wydajność często jest skracana ze względu na niesprzyjający klimat naszego kraju. Na tego typu panelu jest prawie tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Opinie są różne. Dla jednych fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne będzie ogromną zaletą, podczas gdy inni stawiają na pierwszym miejscu konieczność ogromnych inwestycji. Fotowoltaika pozostaje rzadkim rozwiązaniem ze względu na klimat Polski. Jeśli jednak jesteśmy jego fanami, warto zauważyć, że cena paneli fotowoltaicznych z roku na rok spada. Dodatkowo możliwe jest pozyskanie na nie dofinansowania, które w zależności od regionu waha się od pięciu do trzydziestu procent. Jeśli jest szansa na dofinansowanie, warto z niej skorzystać. Zyskają na tym nasze portfele, zdrowie i ekologia, a we współczesnym świecie ludzie coraz mniej się tym przejmują.