Jak myć samochód na myjni bezdotykowej – dla wielu osób samochód to wizytówka. Jej czystość pokazuje, czy potrafimy dbać o porządek i czy szanujemy materię. Niestety czterokołowce mają to do siebie, że często się brudzą – szczególnie w mokrych jesiennych i zimowych miesiącach. Dlaczego wybieramy myjnię bezdotykową? Na co należy zwrócić uwagę podczas mycia samochodu?
Na co uważać stosując płukankę wstępną i aktywną pianę? Co to jest pranie główne i płukanie końcowe i jaka jest charakterystyka tych dwóch trybów? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Myjnia bezdotykowa – dlaczego ją wybieramy?
Zanim zaczniemy myśleć o myjniach bezdotykowych, warto najpierw zastanowić się, dlaczego tak często jeździmy na myjnie bezdotykowe. Na wstępie należy wspomnieć, że mycie samochodu na myjni samochodowej to bardzo przystępne cenowo rozwiązanie. Jednak nie tylko to sprawia, że to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością. I nie zapominajmy, że myjnie samoobsługowe czynne są 24/7, 7 dni w tygodniu. Dlatego można z nich korzystać niezależnie od pory dnia, czyli pory, która nam odpowiada. Cechą charakterystyczną myjni bezdotykowych jest to, że mamy dużą kontrolę nad całym procesem. W praktyce oznacza to, że to od nas zależy, jakie elementy czyścimy iw jaki sposób. Wszystkie czynności wykonujemy w 100% sami, dlatego mamy pewność, że żadna część karoserii nie ulegnie uszkodzeniu, o ile będziemy stosować się do zaleceń.
Podstawowe zasady związane z myciem samochodu
Przed wybraniem się na myjnię bezdotykową warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących stanu naszego samochodu. Zmniejszy to ryzyko niepowodzenia naszej misji. Na przykład, jeśli samochód jest gorący po podróży, może być konieczne odczekanie kilku minut w cieniu. Pozwoli to na schłodzenie farby. Warto podkreślić – dotyczy to również hamulców, zwłaszcza samochodów z układami ceramicznymi. Kiedy zdecydujemy się polać gorącą płytę wodą, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Jeśli myjnia zapewnia stojak na dywaniki, warto go zdjąć przed myciem. Gdyby zostały później usunięte, szanse na przedostanie się wody do kabiny wzrosłyby, czego z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Wiele placówek udostępnia nam szczotki do mycia. Musimy jednak pamiętać, że ich używanie grozi wypadkiem, a w efekcie zarysowaniem lakieru. Inni użytkownicy często decydują się na użycie szczotki do mycia kół, co może prowadzić do gromadzenia się piasku, który może być niebezpieczny dla lakieru. Jeśli jesteśmy posiadaczami felg polerowanych, chromowanych lub matowych, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na chemię, która jest oferowana podczas mycia samochodu. Charakteryzuje się agresywnością.
Płukanie wstępne i piana aktywna – o czym należy pamiętać?
Decydując się na myjnię bezdotykową warto najpierw spłukać samochód wodą, która usunie najbardziej widoczne zabrudzenia (błoto, kurz). Ciepła woda jest dostarczana często, więc warto z niej korzystać. Za każdym razem, gdy zaczynamy na dachu, schodzimy w dół. Po wstępnym myciu korzystamy z możliwości aktywnej piany. Czasami może być niedostępny, wtedy innym rozwiązaniem jest umycie szamponem lub pudrem. Nakładanie piany najlepiej zacząć od dołu. Ważne jest, aby od razu po aplikacji środka odczekać kilkadziesiąt sekund, co spowoduje, że produkt zacznie działać. Niestety trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach pianę można rozcieńczyć, dlatego jej jakość często pozostawia wiele do życzenia. Cały ten proces ma ogromny wpływ na końcowy efekt mycia pojazdu.
Pranie główne i płukanie końcowe
Po trzecie, wykorzystujemy możliwość prania podstawowego. W takim przypadku ważne jest, aby trzymać pistolet w odpowiedniej odległości i pod odpowiednim kątem. W zależności od nacisku za prawidłową odległość uważa się około 40 cm. Ważne jest równomierne prowadzenie pistoletu pod kątem 45 stopni. Zdecydowanie najbardziej logiczne jest podzielenie ciała na kilka obszarów. Zaczynamy od przodu i przechodzimy do następnej partii. Ostatnim etapem mycia samochodu na myjni bezdotykowej jest zwykle spłukanie samochodu. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna czynność, ponieważ pozostałości szamponu mogą gromadzić się na tablicach rejestracyjnych, wycieraczkach i wielu innych miejscach. Nie wolno nam zapominać o starannym wykonaniu tej czynności. Kiedy woda wycieka z ciała bez piany, zakończmy to.