Bariera mikrofalowa – budowa oraz zasada działania – analizujesz, jak zwiększyć ochronę własnego domu, mieszkania, firmy? Może dobrym wyborem będzie coraz częściej stosowana bariera mikrofalowa? Czym cechują się urządzenia tego typu? Z czego się składają? W jaki sposób można zaś uzyskać optymalne działanie?
Do czego służy bariera mikrofalowa i kiedy jest stosowana?

Najprościej rzecz ujmując, bariera mikrofalowa jest kupowana po to, by zagwarantować odpowiednią ochronę. Nie tylko domownikom, ale także pracownikom, konkretnemu mieniu itp. Warto na samym początku zauważyć, że profesjonalna bariera mikrofalowa jest wybierana zarówno przez Klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Służy na przykład do chronienia domów, mieszkań, balkonów, tarasów… Jeśli natomiast chodzi o Klientów biznesowych, to znakomicie sprawdza się chociażby na lotniskach. W takich lokalizacjach nie brakuje cennego sprzętu. Nic zatem dziwnego, że stosowane są rozmaite formy zabezpieczeń. Profesjonalnie wykonana oraz zaprogramowana bariera mikrofalowa znakomicie odnajduje się również… w przypadku między innymi zakładów karnych. W tym aspekcie jest zaś stosowana na kilka rozmaitych sposobów. Między innymi służy do tego, by chronić te budynki. Na przykład przed osobami, które w rozmaitych celach chciałyby dostać się do środka. Chociażby w celu przekazywania informacji, rozmaitych elementów osadzonym (służącym do wydostania się z więzienia, ale nie tylko) itp. Dodatkowo odpowiednia bariera ma na celu to, by żaden z więźniów nie opuścił samodzielnie tego miejsca. Gdzie jeszcze urządzenia z tej grupy są stosowane? Na terenie elektrowni, rafinerii, fabryk itp. Niekiedy takie sprzęty są spotykane w obrębie centrów handlowych… To wyraźnie pokazuje, że zastosowanie takich właśnie elementów jest wyjątkowo zróżnicowane.
Zobacz:
- systemy zabezpieczeń technicznych
- czujnik systemu alarmowego lub pomiarowego
- czujki mikrofalowe
- kontrola dostępu rfid
Z czego składa się bariera mikrofalowa?
Wydaje Ci się, że konstrukcja takich właśnie urządzeń jest dość skomplikowana? W praktyce jest jednak inaczej. Wszak budowa nie jest szczególnie zagmatwana. Przede wszystkim nowoczesna bariera mikrofalowa składa się natomiast z nadajnika oraz odbiornika. Pomiędzy tymi urządzeniami musi następować ścisła korelacja. Tak naprawdę tylko wtedy będzie można bowiem liczyć na to, że urządzenie zadziała poprawnie. W związku z tym nie może być na przykład tak, że nadajniki oraz odbiorniki (nazywane również niekiedy transmiterami i receiverami przez producentów) będą w zbyt dużej od siebie odległości. Osoba instalująca i programująca te akcesoria powinna dokładnie wiedzieć, jaki jest maksymalny dystans. Nie może być on rzecz jasna przekraczany. Poza tym występują tutaj także inne akcesoria. Chodzi na pewno o sprzęt do programowania, czy analizy powstałych sygnałów itp.
Jaka jest zasada działania bariery mikrofalowej?
Sama zasada działania także jest dość prosta do wyjaśnienia. Nowoczesna bariera mikrofalowa nie jest zatem zbyt skomplikowana na tej płaszczyźnie. W głównej mierze chodzi o to, żeby została wytworzona odpowiednia wiązka elektromagnetyczna na skutek mikrofali o stosunkowo wysokiej częstotliwości. Cały proces odbywa się pomiędzy nadajnikiem, a także odbiornikiem. Bardziej skomplikowane jest odpowiednie zaprogramowanie. Na początku liczy się to, by nadajnik i odbiornik nie były w zbyt dalekiej od siebie odległości. Potem musisz przypisać konkretne rodzaje sygnałów do kategorii. Alarm nie może być wysyłany bez powodu. Każdy niepokojący sygnał jest poddawany dokładnej analizie. Na tej podstawie jest oceniane, czy trzeba wysłać sygnał analogowy lub cyfrowy (na przykład do ludzi pracujących w ochronie), czy nie ma takiej potrzeby. Czasami bowiem specyficzne sygnały wynikają z nagłej zmiany warunków atmosferycznych itp. Tak naprawdę odpowiednie zaprogramowanie jest kluczem do sukcesu. Co dzieje się, kiedy na przykład na lotnisku pojawi się intruz? Wtedy dochodzi do powstania sygnału, który jest analizowany. Urządzenia są w stanie oszacować, czy sytuacja jest poważna (jeśli tak, to jest uruchamiany alarm).
Bariery mikrofalowe – jak wybrać odpowiednie?
Obecnie jest coraz więcej sklepów z takimi właśnie urządzeniami. To nie oznacza, że możesz jednak wybrać pierwsze sprzęty z brzegu. Na pewno warto decydować się na urządzenia od odpowiednich producentów. Liczą się też oczywiście parametry techniczne. Tak, jak zostało już wspomniane w dzisiejszym artykule, nadajniki i odbiorniki nie mogą być ulokowane w zbyt dużej od siebie odległości. Warto zatem na początek sprawdzić konkretny teren, dokonać pomiarów, a potem dopiero kupić takie urządzenia, które będą sprawdzały się w danej lokalizacji. Na szczęście swobodnie może być nabyta bariera mikrofalowa mająca nawet na przykład kilkaset metrów zasięgu. Warto wybierać urządzenia pod kątem konkretnego zastosowania. Nieco inne sprzęty są optymalne do użytku prywatnego, a inne na przykład w przypadku lotnisk, zakładów karnych itp. Kup takie bariery mikrofalowe, które dobrze pracują przy rozmaitych warunkach atmosferycznych (zwracaj uwagę na przykład na skalę temperatury). Poza tym postaraj się wybrać taki sprzęt, który będzie miał regulowany zakres czułości.