Suche pięty – jak o nie dbać?

Suche pięty – jak o nie dbać?

Suche pięty – jak o nie dbać? Stopy to istotny element ciała, stanowiący niejako naszą podporę. Pełniące bardzo ważną rolę stopy, codziennie narażone są na ucisk, otarcia i urazy. Skutkiem tego może być nie tylko ich przemęczenie czy ból, ale także widoczne na nich zrogowacenia czy przesuszenia. Szczególną częścią stóp są pięty, które bardziej niż ich pozostałe elementy narażone są na pojawienie się nieestetycznych i niezdrowych, wspomnianych powyżej efektów. Jak więc odpowiednio dbać o kondycję pięt, aby – stawiając czoła codziennym wyzwaniom – zachowały należyte zdrowie i estetykę?

Suche pięty – przyczyny

Problem suchych pięt, który nierzadko przeradza się następnie w dolegliwość pękających pięt, jest stosunkowo powszechny. Mogą stać za nim zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zdecydowanie zaliczyć należy regularne chodzenie w niedopasowanych butach. Za ciasne, uciskające powierzchnię stopy, ale także niedobrane do panujących warunków atmosferycznych buty nierzadko bywają przyczyną zarówno przesuszenia stóp, jak i pojawienia się problemu ich nadmiernej potliwości.

Ponadto, za problemem tym stać może niewłaściwa pielęgnacja stóp. Jeżeli nie stosujemy żadnych środków pielęgnacyjnych lub nawilżających, a do tego posiadamy skłonności do przesuszającej się skóry, możemy zobaczyć efekt w postaci suchej, szorstkiej i twardej skóry na piętach. Jako nieodpowiednią pielęgnację stóp określić należy zarówno niestosowanie jakichkolwiek środków, jak i używanie ich w nadmiarze, połączone ze zbyt częstym i intensywnym ścieraniem skóry pięt. Inwazyjne ścieranie naskórka odbierane jest bowiem przez jego komórki jako atak, który należy odpierać. Na skutek tego na powierzchni stopy zaczynają namnażać się kolejne warstwy naskórka, które następnie przesychają, obumierają i twardnieją, dając efekt suchych, szorstkich i twardych pięt.

Do grupy wewnętrznych przyczyn, stojących za problemem suchych pięt, zaliczyć należy niedostateczne nawodnienie organizmu oraz nieodpowiednią dietę. Ponadto są to również czynniki genetyczne i chorobowe. Zarówno łuszczyca, jak i AZS czy cukrzyca wywoływać mogą nadmierne przesuszanie się skóry stóp, również pięt. 

 

Pielęgnacja suchych pięt

Suche pięty – jak o nie dbać?
Suche pięty – jak o nie dbać?

Aby skutecznie zadbać o suche pięty, a jednocześnie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ów problem, warto działać jednocześnie na kilku polach, zaczynając już od odpowiedniego nawodnienia organizmu i pełnowartościowej diety. Zmiana nawyków żywieniowych oraz pamiętanie o regularnym przyjmowaniu płynów pozwolą poprawić nie tylko kondycję pięt, ale także całej skóry i organizmu.

Ponadto należy zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp, a przede wszystkim pięt. Warto wybrać w tym celu wysokiej jakości środki pielęgnacyjne i nawilżające, o odpowiednim składzie. Włączając do swojej rutyny właściwą i świadomą pielęgnację stóp, należy również pamiętać o unikaniu inwazyjnego, zbyt intensywnego ścierania naskórka, stosowaniu tanich, niesprawdzonych skarpet złuszczających oraz kąpieli w gorącej wodzie, która skutecznie wysusza skórę. 

Pamiętajmy również o dodatkowej profilaktyce: unikajmy noszenia zbyt ciasnych, za małych i źle dopasowanych butów oraz sztucznych, nieoddychających skarpet. Zawsze dopasowujmy obuwie do panujących na zewnątrz warunków, a syntetyczne skarpety zamieńmy na naturalne, bawełniane pary. Starajmy się ponadto unikać długotrwałego moczenia stóp, zarówno podczas długich, gorących kąpieli, jak i na skutek chodzenia w nieszczelnych, przemoczonych butach. 

Pielęgnacja suchych pięt – cenne składniki

Wybierając produkty pielęgnacyjne i nawilżające do pięt, warto zwrócić uwagę na ich skład, a co za tym idzie, zawarte w nich substancje. Istnieje bowiem co najmniej kilka szczególnie cennych i korzystnie działających na skórę produktów, ekstraktów czy związków, których nie warto pomijać w pielęgnacji. 

Pierwszym z nich jest dobrze znany mocznik, słynący ze swoich szczególnych właściwości nawilżających i zmiękczających oraz złuszczających. Mocznik znacznie poprawia zarówno kondycję, jak i estetykę skóry, korzystnie wpływając na jej nawilżenie i przepustowość jej warstwy rogowej. Wybierając środki z mocznikiem, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego stężenie. Produkty z mocznikiem do 10% to kosmetyki nawilżające, natomiast środki, w których posiada on wyższe stężenie, działać będą złuszczająco. 

Kolejnym ważnym, cennym elementem, który powinien znaleźć się w każdym nawilżającym środku stosowanym na pięty, są ceramidy. Są to substancje tłuszczowe, będące naturalnym składnikiem skóry, a dokładnie jej warstwy lipidowej. Ceramidy skutecznie wypełniają przestrzeń pomiędzy komórkami, w warstwie rogowej naskórka, a wraz z kwasami tłuszczowymi budują jego warstwę hydro-lipidową. 

Wybierając produkty pielęgnacyjne do pięt, zwróćmy również uwagę na obecność naturalnych olejów i olejków w jego składzie. Najlepszym wyborem będą olejek z awokado, makadamia, olejek z pestek dyni, ale również olejek z drzewa herbacianego i lawendowy. Listę cennych składników, których nie może zabraknąć w kosmetykach nawilżająco-pielęgnacyjnych do skóry, zamykają witaminy A oraz E. 

Wybierając bogate w powyższe składniki środki pielęgnacyjne, a także pamiętając o właściwej profilaktyce, możemy mieć pewność, że nasze pięty odzyskają zdrowe i estetyczne nawilżenie, a także pożądaną miękkość.