Flebolog – specjalista od żył: pajączki i żylaki na nogach to nie tylko defekt estetyczny, ale bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. Pojawienie się takich zmian na nogach świadczy o problemach z żyłami. Najpoważniejszym schorzeniem jest zakrzepica żył głębokich, która może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. W ostatnich latach bardzo zwiększyła się ilość przypadków dotyczących chorób żył. Bolące nogi, różne dolegliwości z tym związane powinny skłonić pacjenta do wizyty u flebologa, to znaczy specjalisty od chorób żył.
Kim jest flebolog?
To lekarz, którego specjalizacją są choroby żył. Nazwa „flebologia” pochodzi phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”) z języka greckiego od słów „phlebos” – żyła i ”logos” -nauka. Choroby żył stają się poważnym problemem społecznym. Coraz więcej osób zainteresowanych jest profesjonalnym leczeniem u specjalisty. Flebologia – jako specjalizacja medyczna rozwija się prężnie i jest na porady z zakresu chorób żył duże zainteresowanie. Według badań nawet 40% i 30% mężczyzn cierpi na różne problemy żylne.
Wędrówka po lekarzach pacjentów z problemami żylnymi
Pacjenci z chorobami żył z reguły musieli odbyć wędrówkę po lekarzach kilku specjalności, a diagnozowanie ich problemów pozostawiało wiele do życzenia. Od internisty słyszeli, że bóle nóg i skurcze łydek, opuchlizna to objaw przemęczenia, braku ruchu, skutek noszenia butów na wysokim obcasie. Do dermatologa udają się, aby zdiagnozować wypryski na skórze i niegojące się rany. Nie zdają sobie sprawy, że zmiany na skórze nóg to objaw niewydolności żylnej. Do hematologa trafiają z obniżeniem krzepliwości krwi i ryzykiem zatoru tętnicy płucnej oraz zagrożeniem zakrzepicą żył głębokich. Obie choroby bywają śmiertelne. Również pacjenci onkologiczni muszą zmagać się z powikłaniami zakrzepowymi. Osoby, którym zależy na likwidacji żylaków, szukają chirurga naczyniowego. Tymczasem zamiast odwiedzania wielu gabinetów lekarskich, można udać jedynie do flebologa i rozpocząć właściwą diagnostykę i leczenie. Zakres metod leczenia jest ogromny -od nieinwazyjnych do operacyjnych.
Choroby leczone przez flebologa
Miażdżyca, żylaki i zakrzepica uznawane są za choroby cywilizacyjne. Ich przyczyną jest siedzący tryb życia, praca biurowa, nałogi, niewłaściwa dieta i stres. Powyższe czynniki powodują rozwijanie się schorzeń naczyń krwionośnych. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady flebologa. Nieleczone problemy żylne mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań: zatorów i zakrzepów. Coraz częściej diagnozowane są owrzodzenia podudzi. Nie jest to choroba wyłącznie ludzi starszych, ale także osób aktywnych zawodowo. Choroby żył mają wpływ na funkcjonowanie ekonomiczne i społeczne pacjenta. Flebolog może zaproponować skuteczne metody leczenia, co pozwala zwykle uniknąć operacji. Sygnałami, które powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić do wizyty u flebologa są: uczucie ciężkości nóg, opuchlizna kostek, łydek i stóp oraz pajączki. Jeżeli powyższe objawy będą zignorowane, to po jakimś czasie powstaną wyczuwalne zgrubienia naczyń pod kolanami i koło kostek i może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Żylaki utrudniają chodzenie. Do flebologa powinny trafić osoby, którym dokuczają skurcze łydek, zasinienie, hemoroidy (żylaki odbytu). Podstawowym badaniem u flebologa jest USG Dopplera, czyli badanie obrazowe żył i tętnic. Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilkanaście minut.
Leczenie flebologiczne
Leczenie żylaków przez flebologa zależy od stopnia zaawansowania choroby i może przebiegać w sposób mało inwazyjny. W leczeniu flebologicznym stosowane są następujące zabiegi: laseroterapia, echoterapia, ultradźwięki, masaż, drenaż limfatyczny, który usprawnia krążenie krwi i limfy oraz skleroterapia i miniflebektomia – usunięcie niesprawnych naczyń w układzie krwionośnym.
Leczenie nierefundowane
Niezbyt dobrą wiadomością jest fakt, że leczenie u flebologa nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że pacjent musi zapłacić z własnych środków. Jest to spore utrudnienie, wręcz uniemożliwienie skutecznego leczenia chorób żył dla osób, które nie mogą sobie pozwolić, aby opłacić drogie zabiegi. Refundowane jest leczenie operacyjne prowadzone przez chirurgów lub chirurgów naczyniowych. Leczenie zachowawcze w Polsce, zwłaszcza przez lekarzy nowych specjalizacji nie jest w praktyce zauważane przez NFZ. Jest to duży problem, ponieważ wielu pacjentów mogłoby uniknąć operacji i pozbyć się problemu na skutek terapii nieinwazyjnych. Mniej cierpienia, łatwiejsze dojście do zdrowia to jednak argumenty nie przekonują narodowego płatnika do refundacji leczenia u flebologa.
Do flebologa nie potrzeba skierowania, ale warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu leczenia chorób żylnych.
Chorobom żył w wielu przypadkach można zapobiec i to w prosty sposób: poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie obuwia na szpilce i prawidłowe odżywianie, które polega przede wszystkim na wyeliminowaniu fast-foodów i smażonych potraw.