Jak wybrać idealną odzież ochronną?

Jak wybrać idealną odzież ochronną?

Jak wybrać idealną odzież ochronną? Wbrew pozorom perfekcyjny dobór odzieży BHP odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego gatunku odzieży do wieloletniej służby pracownika. Ten artykuł to doskonała propozycja dla każdego, kto planuje w najbliższym czasie zakup nowej odzieży roboczej. Dostarczy odpowiedniej wiedzy na co zwrócić uwagę i na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie takiej odzieży.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży roboczej?

Wybierając nową odzież BHP, ważne jest nie tylko, aby była ona taka, jaką preferuje pracownik, ale przede wszystkim dopasowana do specyfiki jego zawodu. Należy również pamiętać, że w wielu branżach obowiązuje odgórny nakaz noszenia określonej odzieży roboczej. Takie nakazy nakłada na przedsiębiorców Kodeks pracy, szczegółowo określając okoliczności, w jakich pracownicy muszą nosić odzież BHP. Obowiązek dostarczenia takiej odzieży spoczywa na właścicielu firmy. Pracownicy mogą być odpowiednio chronieni tylko wtedy, gdy odpowiednia odzież jest dobrana zgodnie z zawodem i wynikającym z niego ryzykiem.

Na rynku jest wielu producentów, którzy szyją i sprzedają odzież ochronną, a możliwości do wyboru jest wiele. Czego szukasz? Jak łatwo się domyślić, wybierając nową odzież, należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość, a przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonana. Odzież BHP w miejscu pracy powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają doskonałą odporność na uszkodzenia i plamy, a jednocześnie są lekkie i przewiewne dla wygody pracowników. Jeśli pracownik ma spędzać w nim 8 czy 10 godzin dziennie, musi mu być w nim dobrze. Najpopularniejszymi materiałami są bawełna oraz mieszanki bawełny z innymi materiałami. Niektóre mieszaniny są tworzone z myślą o konkretnych zagrożeniach i branżach. Wybierając odzież ochronną, warto dokładnie to sprawdzić.

Pogoda

Wybór idealnego stroju do pracy powinien być również uzależniony od pory roku i tego, jak często Twoi pracownicy będą pracować na świeżym powietrzu. Jak łatwo się domyślić, zimą warto postawić na ciepłą odzież, która nie tylko chroni przed kurzem czy zanieczyszczeniami, ale także chroni pracowników przed zimnem. Te ubrania są zwykle dostarczane z dedykowanym ocieplaczem. Latem ubrania robocze powinny być wykonane z cieńszych i bardziej oddychających materiałów, które mogą zapobiegać przegrzaniu i nieprzyjemnemu poceniu się ciała, poprawiając tym samym komfort pracy pracowników. Jeśli pracujemy w nocy lub w niebezpiecznych, ruchliwych miejscach, warto zadbać o to, aby kombinezon miał specjalne odblaski bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy odpowiednio widoczni.

Wysokiej jakości odzież robocza

Jak wybrać idealną odzież ochronną?
Jak wybrać idealną odzież ochronną?

Na naszym rynku jest wielu producentów odzieży roboczej, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że bardzo niewielu z nich oferuje produkty wysokiej jakości. Decydując się na zakup nowej odzieży BHP warto wybierać produkty znanych producentów, cieszących się dobrą opinią wśród przedsiębiorców. Odzież wysokiej jakości musi być nie tylko niezwykle trwała i wygodna, ale także odporna na plamy i zmywalna. Ze względu na specyfikę wielu zawodów odzież robocza często narażona jest na duże uszkodzenia mechaniczne, dlatego też przy wyborze producentów odzieży powinniśmy mieć to na uwadze. Markowa odzież BHP to wieloletnia inwestycja, która zwraca się błyskawicznie. Dlatego lepiej od razu zainwestować dużo pieniędzy w ubrania dobrej jakości, niż ciągle kupować mierne ciuchy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W wielu zawodach głównym zadaniem odzieży ochronnej jest oczywiście ochrona pracowników przed różnego rodzaju urazami, a także przed substancjami, z którymi mają styczność w miejscu pracy. W wielu branżach odzież BHP musi spełniać odpowiednie normy jakości i bezpieczeństwa oraz być udokumentowana niezbędnymi certyfikatami. Markowa odzież ochronna jest bardzo ważna dla pracowników budowlanych, pracowników produkcyjnych oraz tych, którzy pracują w fabrykach zawierających dużo szkodliwych chemikaliów. Ponadto, w zależności od miejsca pracy, może być wymagana dodatkowa odzież ochronna, taka jak rękawice, kombinezony, kombinezony lub specjalne obuwie robocze.

Idealnie dopasowany rozmiar

Na koniec warto wspomnieć, że kombinezon powinien być idealnie dopasowany. Szczególną ostrożność należy zachować przy zamawianiu tego typu odzieży przez Internet. Najbezpieczniej jest oczywiście w sklepie stacjonarnym, w którym można przymierzyć kupione ubrania. Ten sam rozmiar od wielu producentów często będzie zupełnie inny. Dobrze dopasowana odzież to przede wszystkim większy komfort pracy, ponieważ ubranie nie jest ani za małe, ani za duże. To ważne, biorąc pod uwagę, ile godzin dziennie na to poświęcamy.