Ozonowanie co zabija? Ozonowanie mieszkania, domu czy pomieszczeń użytkowych to jedna z najlepszych metod, by zapewnić tam sterylne i czyste środowisko. Procedura niszczy nie tylko wirusy czy bakterie, ale również alergeny i nieprzyjemne zapachy. Oprócz niwelowania szkodliwych i toksycznych związków odpowiada również za rozpad pożądanych substancji.
Nieodpowiednie wykonywanie procedury może także doprowadzić do zatrucia organizmu. W związku z tym wykonywanie ozonowania wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności. Wśród zalet wymienia się jednak skuteczne niwelowanie roztoczy, drobnoustrojów czy owadów, z którymi zmagamy się w codziennym życiu.
Czym jest ozon?
Ozon to gaz, który uznawany jest za najsilniejszy utleniacz. W związku z tym posiada blisko tysiąckrotnie większą zdolność do niszczenia wirusów, bakterii, pleśni czy grzybów w porównaniu do konwencjonalnych metod, w tym fluoryzacji czy chlorowania. Ponadto efektywność ozonowania jest większa niż promieniowania UV czy filtrów HEPA. Jego niepodważalną zaletą jest fakt, że nie pozostawia żadnych toksycznych produktów ubocznych. Nie odkłada się też w ludzkich tkankach, nie skaża wody ani gleby. Jest tym samym neutralny dla środowiska. Na koniec rozkłada się po prostu do tlenu, dzięki czemu jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska.
W jaki sposób ozon radzi sobie z wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami?
Ozon niszczy wirusy, ponieważ dyfunduje przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, dzięki czemu uszkadza wirusowe RNA. Osiągając wyższe stężenia, ozon niszczy kapsyd lub zewnętrzną powłokę białkową w procesie utleniania. Ozonowanie można stosować nie tylko w przypadku, gdy pojawia się problem (np. brzydki zapach lub infekcje). Można też metodę stosować profilaktycznie. Specjaliści potwierdzają, że wirus grypy może utrzymywać się od 5 godzin do 7 dni na powierzchni zewnętrznej, co uzależnione jest od temperatury i wilgotności otoczenia. Przez cały ten czas jest aktywny. Dezynfekcja pozwala się go skutecznie pozbyć.
Nie można uniknąć drobnoustrojów, ponieważ znajdują się one w naszym otoczeniu. Choć bakterie czy wirusy są niewidoczne dla oka, istnieją. Znajdują się na wielu przedmiotach osobistego użytku, we wdychanym powietrzu, a także urządzeniach sanitarnych. Aby się ich pozbyć, należy dbać o codzienną higienę i dezynfekcję. Natomiast ozonowanie pomieszczeń powoduje dekontaminację, czyli oczyszczenie różnych powierzchni oraz usunięcie i unieszkodliwienie związków potencjalnie niebezpiecznych i toksycznych dla zdrowia. Ozonowanie stanowi obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów, by usunąć drobnoustroje chorobotwórcze.
Jakie jest zastosowanie ozonowania?

Ozon wybierany jest coraz częściej w różnych dziedzinach życia. W Polsce dezynfekcja z jego użyciem jest nowością, która dopiero zaczyna budzić zainteresowanie. Oprócz niszczenia bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów, ozonowanie biur znajduje zastosowanie do neutralizowania przykrych zapachów, walki z roztoczami i alergenami. Ponadto wykorzystywany jest jako preparat dezynfekujący i bakteriobójczy. Ozonowanie osiąga naprawdę dobrą skuteczność, nawet w przypadkach gdy pozostałe metody zawiodły. Dlaczego? Po pierwsze ozonowanie jest metodą, której podstawą jest gaz. Ozon dociera nawet w trudno dostępne miejsca, których odkażenie standardowymi metodami byłoby niemożliwe. Jako wyjątkowo silny środek dezynfekujący wykazuje niemal nieograniczone zastosowanie. Jakie najczęściej? Przede wszystkim usuwa nieprzyjemne zapachy (np. zapach stęchlizny i pleśni, dym papierosowy, zapach kota i psa, potu, spalenizny). Po drugie do odkażania, ponieważ metoda zabija różne patogeny, a także objawy ich działania (np. nieprzyjemne zapachy). Ozonator niszczy także alergeny (np. grzyby, pleśnie, roztocza i inne drobnoustroje), które odpowiadają za wiele reakcji zdrowotnych alergików. Metoda odpowiada również za dezynsekcję oraz deratyzację. Ozon skutecznie odstrasza szkodniki (np. gryzonie, karaluchy, mole mrówki, komary). Metoda wykorzystywana jest także w odgrzybianiu klimatyzacji. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki ozonu mają zdolność przenikania do najmniejszych otworów. Dzięki temu nie tylko niszczą grzyby, ale również pozostawiają przyjemny zapach. Poza ozonowaniem mieszkań i obiektów użytkowych można zatem dezynfekować również wnętrze samochodu. Ozon działa nie tylko na powierzchni, ale wnika także w strukturę tapicerowanych siedzeń i kanap. W ich głębokich warstwach utlenia bakterie, roztocza i przykre zapachy, które nie poddają się działaniu innych metod.
Czy ozonowanie należy powtarzać?
Regularność sesji ozonowania zależy od kilku czynników. Aby odświeżyć mieszkanie po remoncie, wystarczy jedno ozonowanie. Aby usunąć z tapicerki zapach papierosów, należy powtórzyć co najmniej kilka sesji. Dzięki temu materiał odzyska świeży zapach. Jeśli nie pozbędziemy się źródła problemu (w tym przypadku palenia w samochodzie), to procedurę należy powtarzać co kilka miesięcy). Jeśli jednak zaprzestaniemy palenia, to ozonowania nie trzeba powtarzać.