Co leczy ortopeda traumatolog? 

Co leczy ortopeda traumatolog? 

Co leczy ortopeda traumatolog? Ortopeda-traumatolog zajmuje się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego kości, stawów, mięśni, ścięgien, kończyn górnych i dolnych. Stara się nadać prawidłową pozycję poszczególnym częściom ciała. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort z powodu bólu stawów, pleców, szyi, kończyn, problemów z poruszaniem się, powinien zgłosić się do kliniki ortopedycznej i poddać się odpowiedniej diagnostyce.

Leczenie u ortopedy  jest ważne nie tylko dla nadania zewnętrznych prawidłowych form, ale także dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Stan zdrowia wszystkich narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej: serca, żołądka, nerek, płuc zależy od ułożenia pleców. Odkształcenie jednego stawu nogi może prowadzić do destrukcyjnych procesów w całym ciele, nierównomiernego obciążenia kręgosłupa i jego skrzywienia.

Kiedy zgłosić się do lekarza – ortopeda-traumatolog?

Każda choroba powinna być leczona po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. W zaawansowanych przypadkach często konieczna jest operacja, natomiast w pierwszych dniach po wystąpieniu objawów wpływ czynnika negatywnego można całkowicie wyeliminować. Czasami nie ma wyraźnych deformacji i bólu, po prostu osoba szybciej się męczy podczas chodzenia, wchodzenia po schodach i odczuwa dyskomfort. Takich objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą wskazywać na wystąpienie poważnej choroby.

Ortopedia i traumatologia ma wewnętrzny podział na węższe specjalności:

 • Ortopeda leczy wady wrodzone i następstwa urazów głównie zachowawczo. Noszenie ortezy, gorsetu, gipsu, bandaży pomaga zmniejszyć obciążenie.
 • Terapeuta rehabilitacyjny przywraca funkcję stawu i mięśni po ustąpieniu ostrych objawów przy pomocy terapii ruchowej (ćwiczenia fizjoterapeutyczne), masażu, fizjoterapii, refleksologii.
 • Traumatolog specjalizuje się w chirurgii urazowej. Może wykonywać repozycję fragmentów kości, redukcję zwichnięcia, zszycia końców więzadeł, zatrzymanie krwawienia.
 • Chirurg ortopeda koryguje deformacje za pomocą operacji: wydłuża kończynę, formuje prawidłowe obciążenie osiowe kręgosłupa i nóg.

Z jakimi problemami w obrębie stawów można zgłosić się do ortopedy traumatologa?

Uraz łąkotki jest najczęstszym urazem kolana. Łąkotka kolana jest chrzęstną poduszką, która ma funkcję amortyzującą i stabilizującą. W zależności od przyczyn urazu możliwe jest uszkodzenie zewnętrznej lub przyśrodkowej łąkotki stawu kolanowego. Leczenie zależy jednak bardziej od charakteru i ciężkości uszkodzenia łąkotki niż od jego lokalizacji.

Jakie objawy przemawiają za urazem łąkotki?

 • Ból podczas ruchu i badania palpacyjnego: z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej – od wewnętrznej strony kolana, z urazami łąkotki bocznej z zewnątrz.
 • Blokada stawu – niezdolność do poruszania się w kolanie na skutek ściśnięcia łąkotki lub zakleszczenia stawu przez fragment łąkotki.
 • Ograniczenie ruchomości (zgięcie kolana, kucanie itp.) z powodu bólu.
 • Nadmierna ruchomość i niestabilność stawu kolanowego jest możliwa na skutek urazu łąkotki i aparatu więzadłowego.
 • Wzrost i deformacja stawu na skutek gromadzenia się płynu śródstawowego oraz w procesie przewlekłym na skutek rozrostu błony maziowej.

Diagnostyka urazów łąkotki

 • Badanie palpacyjne i specjalne testy
 • MRI
 • Diagnostyka artroskopowa
 • RTG lub CT (ocena stanu struktur kostnych).

Leczenie urazów łąkotki

Co leczy ortopeda traumatolog? 
Co leczy ortopeda traumatolog?

Jeśli to możliwe, stosując techniki niechirurgiczne, ortopeda usuwa blokadę stawu. Aby złagodzić ból, wykonuje  terapeutyczną blokadę stawu – wprowadzenie środków znieczulających, które blokują przenoszenie impulsu bólowego. W celu złagodzenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu można zastosować farmakoterapię, opatrunki terapeutyczne o działaniu chłodzącym.
W przypadku braku odpowiedniego leczenia pourazowego pęknięcia, w szczególności bez terminowej artroskopii łąkotki kolana, zmieni się ono w stan zwyrodnieniowy. Jego konsekwencje to naruszenie funkcji motorycznej stawu, któremu towarzyszy ciągły ból, niepełnosprawność. Artroskopia łąkotki jest zabiegiem małoinwazyjnym stosowanym w diagnostyce i leczeniu operacyjnym (zszycie łąkotki lub resekcja).

W klinice ortopedycznej istnieje możliwość wykonania artroskopowej resekcji lub zszycia uszkodzonej części łąkotki. Podczas wykonywania manipulacji do jamy stawowej stawu kolanowego wprowadza się miniaturową kamerę wideo w celu zbadania struktur stawowych. Na podstawie otrzymanych informacji traumatolog decyduje o zabiegu chirurgicznym i określa jego rodzaj. Artroskopię leczniczą można wykonywać równolegle z diagnostyczną.

Inne zabiegi chirurgiczne w obrębie stawu kolanowego

Alloplastyka stawu https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/ kolanowego polega na wycięciu zniszczonych powierzchni stawu i zastąpienie go sztucznym stawem –endoprotezą. Taki zabieg wykonywany przez traumatologa daje możliwość odzyskania całkowitej sprawności. Alloplastyka powinna być przeprowadzona, gdy chrząstka stawowa ulega wytarciu i zużyciu. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest zniszczenie stawu kolanowego wskutek choroby zwyrodnieniowej, urazu, reumatoidalnego zapalenia stawów czy też zniekształcenia stawu kolanowego.

Dobre treści powstały dzięku uprzejmości specjalistów ortopedii z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ oraz ekspertów z www.art4web.biz.pl

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl