Co leczy ortopeda traumatolog? Ortopeda-traumatolog zajmuje się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego kości, stawów, mięśni, ścięgien, kończyn górnych i dolnych. Stara się nadać prawidłową pozycję poszczególnym częściom ciała. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort z powodu bólu stawów, pleców, szyi, kończyn, problemów z poruszaniem się, powinien zgłosić się do kliniki ortopedycznej i poddać się odpowiedniej diagnostyce.
Leczenie u ortopedy jest ważne nie tylko dla nadania zewnętrznych prawidłowych form, ale także dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Stan zdrowia wszystkich narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej: serca, żołądka, nerek, płuc zależy od ułożenia pleców. Odkształcenie jednego stawu nogi może prowadzić do destrukcyjnych procesów w całym ciele, nierównomiernego obciążenia kręgosłupa i jego skrzywienia.
Kiedy zgłosić się do lekarza – ortopeda-traumatolog?
Każda choroba powinna być leczona po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. W zaawansowanych przypadkach często konieczna jest operacja, natomiast w pierwszych dniach po wystąpieniu objawów wpływ czynnika negatywnego można całkowicie wyeliminować. Czasami nie ma wyraźnych deformacji i bólu, po prostu osoba szybciej się męczy podczas chodzenia, wchodzenia po schodach i odczuwa dyskomfort. Takich objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą wskazywać na wystąpienie poważnej choroby.
Ortopedia i traumatologia ma wewnętrzny podział na węższe specjalności:
- Ortopeda leczy wady wrodzone i następstwa urazów głównie zachowawczo. Noszenie ortezy, gorsetu, gipsu, bandaży pomaga zmniejszyć obciążenie.
- Terapeuta rehabilitacyjny przywraca funkcję stawu i mięśni po ustąpieniu ostrych objawów przy pomocy terapii ruchowej (ćwiczenia fizjoterapeutyczne), masażu, fizjoterapii, refleksologii.
- Traumatolog specjalizuje się w chirurgii urazowej. Może wykonywać repozycję fragmentów kości, redukcję zwichnięcia, zszycia końców więzadeł, zatrzymanie krwawienia.
- Chirurg ortopeda koryguje deformacje za pomocą operacji: wydłuża kończynę, formuje prawidłowe obciążenie osiowe kręgosłupa i nóg.
Z jakimi problemami w obrębie stawów można zgłosić się do ortopedy traumatologa?
Uraz łąkotki jest najczęstszym urazem kolana. Łąkotka kolana jest chrzęstną poduszką, która ma funkcję amortyzującą i stabilizującą. W zależności od przyczyn urazu możliwe jest uszkodzenie zewnętrznej lub przyśrodkowej łąkotki stawu kolanowego. Leczenie zależy jednak bardziej od charakteru i ciężkości uszkodzenia łąkotki niż od jego lokalizacji.
Jakie objawy przemawiają za urazem łąkotki?
- Ból podczas ruchu i badania palpacyjnego: z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej – od wewnętrznej strony kolana, z urazami łąkotki bocznej z zewnątrz.
- Blokada stawu – niezdolność do poruszania się w kolanie na skutek ściśnięcia łąkotki lub zakleszczenia stawu przez fragment łąkotki.
- Ograniczenie ruchomości (zgięcie kolana, kucanie itp.) z powodu bólu.
- Nadmierna ruchomość i niestabilność stawu kolanowego jest możliwa na skutek urazu łąkotki i aparatu więzadłowego.
- Wzrost i deformacja stawu na skutek gromadzenia się płynu śródstawowego oraz w procesie przewlekłym na skutek rozrostu błony maziowej.
Diagnostyka urazów łąkotki
- Badanie palpacyjne i specjalne testy
- MRI
- Diagnostyka artroskopowa
- RTG lub CT (ocena stanu struktur kostnych).
Leczenie urazów łąkotki

Jeśli to możliwe, stosując techniki niechirurgiczne, ortopeda usuwa blokadę stawu. Aby złagodzić ból, wykonuje terapeutyczną blokadę stawu – wprowadzenie środków znieczulających, które blokują przenoszenie impulsu bólowego. W celu złagodzenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu można zastosować farmakoterapię, opatrunki terapeutyczne o działaniu chłodzącym.
W przypadku braku odpowiedniego leczenia pourazowego pęknięcia, w szczególności bez terminowej artroskopii łąkotki kolana, zmieni się ono w stan zwyrodnieniowy. Jego konsekwencje to naruszenie funkcji motorycznej stawu, któremu towarzyszy ciągły ból, niepełnosprawność. Artroskopia łąkotki jest zabiegiem małoinwazyjnym stosowanym w diagnostyce i leczeniu operacyjnym (zszycie łąkotki lub resekcja).
W klinice ortopedycznej istnieje możliwość wykonania artroskopowej resekcji lub zszycia uszkodzonej części łąkotki. Podczas wykonywania manipulacji do jamy stawowej stawu kolanowego wprowadza się miniaturową kamerę wideo w celu zbadania struktur stawowych. Na podstawie otrzymanych informacji traumatolog decyduje o zabiegu chirurgicznym i określa jego rodzaj. Artroskopię leczniczą można wykonywać równolegle z diagnostyczną.
Inne zabiegi chirurgiczne w obrębie stawu kolanowego
Alloplastyka stawu https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/ kolanowego polega na wycięciu zniszczonych powierzchni stawu i zastąpienie go sztucznym stawem –endoprotezą. Taki zabieg wykonywany przez traumatologa daje możliwość odzyskania całkowitej sprawności. Alloplastyka powinna być przeprowadzona, gdy chrząstka stawowa ulega wytarciu i zużyciu. Wskazaniem do wykonania tej procedury jest zniszczenie stawu kolanowego wskutek choroby zwyrodnieniowej, urazu, reumatoidalnego zapalenia stawów czy też zniekształcenia stawu kolanowego.
Dobre treści powstały dzięku uprzejmości specjalistów ortopedii z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ oraz ekspertów z www.art4web.biz.pl
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |
![]() |
![]() |
![]() |