Turystyka medyczna – dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Turystyka medyczna - dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Turystyka medyczna – dlaczego staje się coraz bardziej popularna? Turystyka medyczna to podróżowanie do innych miast bądź państw w celu polepszenia swojego stanu zdrowia. Często wiąże się też ona ze zwykłymi wczasami polegającymi na zwiedzaniu zabytków i innych aktywnościach rekreacyjnych. Co istotne, ilość turystów podróżujących w celach medycznych z roku na rok wzrasta, a w społeczeństwie stopniowo rośnie świadomość możliwości i zalet, jakie daje turystyka medyczna. Czym spowodowany jest gwałtowny rozwój tej branży? Czy korzystanie ze służby zdrowia poza miejscem zamieszkania faktycznie ma ekonomiczny sens?

Turystyka medyczna pozwala zaoszczędzić

Spośród licznych powodów, dla których ludzie decydują się na podróże w celach zdrowotnych, przeważają w głównej mierze czynniki ekonomiczne. Ceny usług medycznych potrafią znacząco się różnić nie tylko pomiędzy konkretnymi państwami, ale także pomiędzy regionami tych państw. Dlatego też turystykę medyczną dzieli się na krajową i międzynarodową. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku na Uniwersytecie w Madrycie, spośród Europejczyków podróże w celach zdrowotnych najczęściej wybierają mieszkańcy dużych aglomeracji, w szczególności stolic państw. Powodem tego są bardzo wysokie ceny zabiegów medycznych wykonywanych w miastach. Przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. znacznie wyższe koszty lokalowe czy koszty zatrudnienia pracowników. Dlatego też wielu mieszkańców dużych miast decyduje się na podróże na prowincję. Sam koszt podróży i zakwaterowania jest znacznie niższy od różnicy w cenie zabiegu, dzięki czemu turysta nie tylko jest w stanie zaoszczędzić na samym zabiegu, ale także bonusowo może cieszyć się wyjazdem.

Samolotem za granicę

Turystyka medyczna - dlaczego staje się coraz bardziej popularna?
Turystyka medyczna – dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Bardzo podobny charakter ma międzynarodowa turystyka medyczna. Ważnym czynnikiem jest tutaj kwestia ubezpieczeń zdrowotnych dostępnych w kraju zamieszkania turysty. Problemy z jakością i dostępnością lokalnej służby zdrowia są istotną zachętą do odbycia zagranicznej podróży. Duża rolę odgrywa także kwestia różnicy w wartości nabywczej walut w stosunku do zarobków w danych krajach – zarobki Niemców czy Francuzów są znacznie większe od zarobków Polaków, przez co polskie ceny są dla obcokrajowców o wiele bardziej atrakcyjne od cen lokalnych. Dzięki temu w ostatnich latach obserwowany jest boom w turystyce medycznej do krajów byłego Układu Warszawskiego. Ceny zabiegów dentystycznych czy prostych operacji w krajach takich jak Polska, Rumunia, Bułgaria czy Rosja są dla Europejczyków niezwykle atrakcyjne. Sporą zasługę w upowszechnianiu turystyki medycznej mają też niskie koszty podróży międzynarodowych. Upowszechniające się tanie loty i pokoje dostępne przez aplikacje takie jak AirBnB dodatkowo zwiększają atrakcyjność ekonomiczną podróży w charakterze medycznym. 

Specjalistyczne leczenie

Niewielką, ale jakże ważną niszą w turystyce medycznej są specjalistyczne, eksperymentalne zabiegi i terapie wykonywane tylko w konkretnych, pojedynczych ośrodkach medycznych. Mowa tutaj o nowatorskich metodach leczenia rozmaitych nowotworów czy chorób wywoływanych przez wady genetyczne. W krajach o słabszej jakościowo służbie zdrowia technologia medyczna jest zazwyczaj przestarzała. Zdesperowani pacjenci w trosce o swoje zdrowie decydują się więc na podróż za granicę. Ten rodzaj turystyki medycznej wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami dla pacjenta. Eksperymentalne leczenie jest zazwyczaj długotrwałym procesem, który wiąże się wręcz ze stałą, tymczasową przeprowadzką do innego miejsca zamieszkania. 

Zabiegi medyczne zabronione prawem

Ważnym segmentem turystyki medycznej są zabiegi zabronione prawnie w krajach będących miejscami zamieszkania turystów. Rokrocznie tysiące kobiet m.in. z Polski wyjeżdżają za granice w celu skorzystania z zabiegu aborcji. W wielu krajach aborcja jest nielegalna lub legalna jedynie częściowo, tak samo zresztą jak niektóre rodzaje terapii bezpłodności. Kobiety chcące zakończyć ciążę stają przed wyborem skorzystania z nielegalnych i nieregulowanych usług oferowanych w ich kraju zamieszkania, albo podróż do innego państwa, w którym legalnie mogą dokonać zabiegu. Warto zaznaczyć, że zabieg aborcji za granicą wiąże się zazwyczaj z bardzo wysokimi kosztami, przez co wiele kobiet nie może sobie na niego pozwolić ze względów ekonomicznych. Najczęstszymi państwami, do których Polki udają się w celu przerwania ciąży są Słowacja oraz Czechy.

Turystyka medyczna – czy warto?

Rosnąca popularność turystyki medycznej sprawia, że znacząco zwiększa się ilość zalet związanych z tego formą dbania o zdrowie. Koszty podróży spadają, rośnie też świadomość społeczna dotycząca turystyki medycznej, a firmy coraz częściej otwierają się na klientów z całego świata. Dlatego przed zdecydowaniem się na zabieg medyczny w miejscu zamieszkania warto jest sprawdzić oferty i ceny w innych miastach. Turystyka medyczna pozwala znaleźć tańszą, alternatywą usługę medyczną, co pozwala oszczędzić pieniądze i przy okazji, w przypadku takich chęci, zwiedzić inny zakątek świata. Nie ma co się dziwić, że liczba turystów medycznych wzrasta z roku na rok.