Co to jest cosplay?

Co to jest cosplay?

Co to jest cosplay? Cosplay znany jest zarówno jako popularne hobby, jak i rodzaj sztuki, czy nawet sposób na pracę zarobkową. 

Co oznacza nazwa cosplay?

Aby zrozumieć na czym właściwie polega ten rodzaj sztuki, należy na początek wyjaśnić sobie skąd właściwie wzięła się ta nazwa. Już samo to powie nam wiele. Słowo cosplay powstało bowiem z połączenia dwóch innych słów pochodzenia angielskiego. Są to wyrazy:

  • Costume – oznaczające kostium, strój,
  • Play – oznaczające zabawę, grę.

Cosplay w najprostszym, nawiązującym do nazwy tej sztuki tłumaczeniu, oznaczać może przebieranie się dla zabawy.

Czego najczęściej dotyczy cosplay?

Choć z pianki eva najczęściej wykorzystywanej do stworzenia cosplayu można wykonać praktycznie wszystko, to zazwyczaj osoby zajmujące się tym rodzajem sztuki mają swoje ulubione obszary popkultury, z których czerpią inspiracje. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju:

  • Anime,
  • Kreskówki,
  • Komiksy,
  • Mangi,
  • Seriale telewizyjne,
  • Gry komputerowe,
  • Kinowe hity filmowe.

Skąd wziął się pomysł na cosplay?

Wiele osób twierdzi, że historia cosplayu sięgać może nawet XV wieku. Już wtedy podczas karnawałów przebierano się dla zabawy i celów rozrywkowych za różnego rodzaju popularne figury. Choć artykuły rękodzielnicze używane do tworzenia strojów były wówczas dużo trudniej dostępne niż dziś, zwyczaj ten nie tracił na popularności. Przeciwnie, rozrastał się i nasilał zwłaszcza w dobie renesansu, a włoska Wenecja słynie z tego rodzaju hucznych karnawałowych zabaw, których główną atrakcją są bogato zdobione stroje i przebieranki.

Co to jest cosplay?
Co to jest cosplay?

W XIX wieku zwyczaj ten odkryto na nowo w Anglii, gdzie przedstawiciele wyższych sfer odnaleźli radość w urządzaniu przyjęć skoncentrowanych na przebieraniu się za znane postaci. Tutaj coraz bardziej zwyczaj przypominał już współczesny cosplay. Postacie, które obierane były za obiekt przebieranek zazwyczaj czerpane były z aktualnie popularnych, lub po prostu ulubionych dzieł Wiliama Szekspira lub Alexandra Dumasa. Na przyjęciach tłoczno więc było od muszkieterów, Hamletów i wróżek czy elfów, choć odwzorowywanie tych ostatnich z pewnością łatwiejsze jest dzisiaj, gdy do tworzenia charakterystycznych uszu oraz skrzydeł używane są taśmy piankowe. W XIX natomiast wykorzystywać do tego trzeba było tradycyjne artykuły rękodzielnicze z tkanin, papieru i drewna.

Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy wszystkie te przebieranki można nazwać cosplayem? Kontrowersje dotyczą tego, że cosplay polegać ma na wiernym odwzorowaniu wyglądu danej postaci. Jeśli odwzorowywane były postacie z książek czy pisanych sztuk teatralnych, trudno mówić o odwzorowywaniu postaci jeden do jednego. Było to raczej interpretowanie opisów autora dzieła i panowała tu spora dowolność, jakiej nie sposób się doszukać w prawdziwym cosplayu.

Pierwszy cosplay w dzisiejszym rozumieniu tego słowa pojawił się więc dopiero w XX wieku. Stało się to możliwe dzięki pojawieniu się nowej formy artystycznego wyrazu, jaką był komiks. Początkowo były to krótkie komiksowe paski, pojawiające się w gazetach. Pierwszą tego typu obrazkową opowieścią były historyjki o postaci zwanej Skygack, pochodzącej z Marsa, a więc przebywającej na Ziemi w specyficznym kostiumie. Właśnie kostium ten prawdopodobnie stał się obiektem pierwszego cosplayu. Zachowało się jego zdjęcie w gazecie – datowane na 1912 rok.

Kolejnym krokiem milowym w historii cosplayu był Pierwszy Światowy Konwent Science-Fiction. Odbył się w 1939 roku, wtedy to pierwszy raz fani tego typu popkultury pojawili się publicznie w kostiumach odwzorowujących ulubionych bohaterów, co szybko stało się nie tylko tradycją, ale z czasem modą, a później wręcz pewnego rodzaju obowiązkiem fanów uczęszczających na wszelkiego rodzaju konwenty.

Z czasem zaczęła rosnąć dostępność do artykułów rękodzielniczych, dzięki którym tworzenie cosplayów stało się bardzo łatwo dostępne. Powszechność pianki eva oraz wszelkiego rodzaju taśm piankowych sprawiła, że każdy może wykonać cosplay ulubionej postaci i coraz więcej osób wybiera ten sposób na spędzanie wolnego czasu.

Obecnie wręcz rolę nieco sie odwróciły. Często jest nie tak, że to ludzie wykonują cosplay, aby pojechać na konwent, ale konwenty organizowane są po to, by zaprezentować cosplaye wykonane przez fanów.

Z czego wykonywany jest cosplay?

Historia cosplayu dowodzi, że materiały z których stroje były wykonywane diametralnie się zmieniały na przestrzeni wieków. Z oczywistych względów w XV wieku popularne były artykuły rękodzielnicze pochodzenia zdecydowanie naturalnego. Wykonywano stroje przede wszystkim z różnego rodzaju tkanin, takich jak len czy wełna. Akcesoria tworzone były z drewna, czy też ewentualnie lekkich metali. I tak pozostawało bardzo długo.

Dopiero XX wiek przyniósł przełom. Wynalezienie polimerów umożliwiło powstanie nie tylko plastiku, ale dzięki nim mamy dostępne wszelkiego rodzaju taśmy piankowe oraz pianki eva. Są to materiały lekkie i bardzo plastyczne, a praca z nimi jest bardzo łatwa i nie nastręcza trudności, znacząco przyczyniły się więc do spopularyzowania cosplayu.