Kto dla kogo sketchnoting?

Kto dla kogo sketchnoting?

Kto dla kogo sketchnoting? Sketchnoting z roku na rok zyskuje na popularności wśród różnych grup społecznych. Początkowo niedoceniany, dziś jest jedną z podstawowych form zapisu lub przekazywania informacji. Współczesny świat dąży do maksymalizacji treści i uproszczenia formy, więc szkice są do tego idealne. Pozostaje jednak pytanie, dla kogo tak naprawdę jest?

Dla artysty czy dla dziecka?

Sketchnoting to przekazywanie informacji za pomocą grafiki. W praktyce oznacza to robienie różnego rodzaju notatek, nie werbalnie, ale w formie obrazków. Oczywiście możemy też używać słów czy liczb, ale sądząc po całej „pracy” używamy ich mniej. Kiedy słyszymy grafiki, zwykle myślimy, że to tylko dla utalentowanych. Takich osób w naszym społeczeństwie nie brakuje, ale nie każdy może pochwalić się lekkością dłoni. Należy jednak zdać sobie sprawę, że paradoksalnie artyści nie są zbyt dobrzy w szkicowaniu. Powodem jest to, że przywiązują dużą wagę do szczegółów i dotyczą głównie kwestii estetycznych. Jednocześnie w samym szkicowniku nie ma kunsztu artystycznego – ten styl robienia notatek przypomina raczej niestaranne szkicowanie, jakbyśmy coś notowali w pośpiechu, bez zastanowienia. Niektórzy porównują je nawet do nieostrożnych, dziecinnych rysunków. Nie jest to jednak obraźliwe, ponieważ sketchnoting tak naprawdę nie koncentruje się na tworzeniu dzieła sztuki, ale na prostej formie komunikacji graficznej. Eksperci uważają, że kluczowa jest umiejętność myślenia wizualnego, a nie rysowania. Talent nie jest tu ważny, więc nie musimy się martwić o ewentualny brak talentu.

Gdzie są używane notatki ze szkicu?

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych szkicowanie notatek stało się popularne wiele lat temu. Dziś jest używany przez firmy na całym świecie, a nawet zatrudnia ekspertów w dziedzinie myślenia wizualnego. Odpowiadają za sporządzanie notatek z różnego rodzaju spotkań, konferencji czy wydarzeń. Jednocześnie uczą pracowników szkicowania notatek, czyli tworzenia notatek w formie szkiców. Jest to umiejętność, która zdecydowanie przyda się podczas szkoleń lub gdy chcemy przekazać coś innemu pracownikowi, ale nie mamy czasu na napisanie maila. Okazuje się, że notatki ze szkicu można wykorzystać również w szkole lub na studiach. Studenci powinni skupić się przede wszystkim na wykładach, a nie na pisaniu długich notatek. Jednak adnotacje mogą mieć postać obrazów, niekoniecznie tekstu pisanego. To ciekawe, jak coraz częściej używamy sketchnotingu w naszej codziennej pracy, chcąc wysłać SMS-a do naszego szefa lub kolegi z sąsiedniego biurka. Używamy go również, gdy zostawiamy wiadomości dla członków rodziny. Eksperci uważają, że sketchnoting w przyszłości dotrze do szerszego grona odbiorców. Chętnie skorzystają z niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Powodem jest to, że współczesny świat koncentruje się przede wszystkim na informacji i minimalnej formie. Nikt nie jest zainteresowany czytaniem długich artykułów, ale wolimy krótkie, zwięzłe i ciekawe informacje.

Jak nauczyć się myśleć wizualnie i przenosić informacje z obrazków na papier?

Kto dla kogo sketchnoting?
Kto dla kogo sketchnoting?

Wiemy już, że szkicowanie notatek sprawdza się u każdego, jednak nie każdy od razu stosuje to w praktyce. Niewielu z nas rodzi się ze zdolnością myślenia wizualnego, dlatego musimy nauczyć się przelewać nasze myśli na papier w formie graficznej. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na dobrej zabawie. Sprawia, że ​​nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Spróbujmy więc zilustrować teksty, które są łatwe do zrozumienia i których słuchanie lub czytanie sprawia nam przyjemność. Oczywiście szkicowanie nie dotyczy tylko rodzajów informacji, które lubimy, ale byłyby idealne na początek. Nie zniechęcajmy się, pamiętając jednocześnie, że nasze rysunki nie muszą być idealne. Raczej – powinny być przede wszystkim użyteczne, a względy estetyczne mogą być tu na drugim planie. Kluczem do sukcesu jest ciągła praktyka – z czasem czujemy się pewniej, a robienie notatek zajmuje nam mniej czasu. Niektórzy uczą się myślenia wizualnego pod okiem profesjonalistów, ale trzeba pamiętać, że takich osób w Chinach jest stosunkowo mało.

Na własne potrzeby i nie tylko

Dziś sketchnoting wykorzystujemy głównie na własne potrzeby, ale eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na zatrudnienie i dobre zarobki. Zwykle współpracują z dużymi firmami, ale coraz częściej prowadzą także seminaria w szkołach lub na uczelniach. Społeczeństwo powoli odchodzi od sztywnych notatek pisemnych i skupia się na nieco lżejszych formach. Sketchnoting prawdopodobnie rozwinie się w ciągu najbliższych kilku lat, dlatego powinniśmy przeprowadzać więcej szkoleń w tym zakresie.