Srebrne opatrunki – jak dbać o gojenie ran?

Srebrne opatrunki – jak dbać o gojenie ran?

Srebrne opatrunki – jak dbać o gojenie ran? Rewelacyjnym wynalazkiem współczesnej medycyny były opatrunki zawierające śladowe ilości związków srebra. Wszystkie zorganizowane oparzenia w górnej części rany należy leczyć tymi opatrunkami. To idealny sposób na przyspieszenie procesu gojenia, a w przypadku trudnych ran złoty sposób na przywrócenie stanu pełnego zdrowia. Otwarte rany to urazy, na które pacjenci i lekarze (jeśli wymaga tego sytuacja) powinni zwrócić szczególną uwagę, aby wspomóc regenerację organizmu.

Jakie rodzaje opatrunków ze srebrem są dostępne w aptekach?

W aptece, w której można kupić szeroką gamę leków, suplementów i opatrunków, mamy do wyboru wiele rodzajów opatrunków z nanocząsteczkami srebra. Wszystkie jednak łączy jedno: dzięki wysokiej wilgotności pozwalają odpowiednio regulować poziom nawodnienia rany, co może znacznie przyspieszyć gojenie się rany. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, ten rodzaj opatrunku może leczyć trudno gojące się rany (takie jak oparzenia czy zgorzel cukrzycowa). Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów:

Spray do stosowania miejscowego

Plastry siateczkowe i opatrunki żelowe to jedne z najlepszych opatrunków dostępnych w aptece. Ponieważ używali żelu, który zawierał cząsteczki srebra, mogli odpowiednio wpływać na proces gojenia się ran. Oczywiście, jak większość opatrunków tego typu, trzeba je zmieniać co kilka, kilkanaście godzin. Ma to związek z procesem uwalniania związku. Po tym czasie ranę należy ponownie oczyścić i ponownie nałożyć opatrunek na gojące się miejsce. Kompresy piankowe i alginianowe to wciąż nowość na rynku. Ich unikalna struktura chroni całą powierzchnię ciała urazu i wymaga przedłużonego gojenia w najbardziej sterylnym środowisku. Nie trzeba go zmieniać tak często, jak opatrunków siatkowych i hydrożelowych.

Czy spray zawierający nanosrebro będzie częścią opatrunku?

Równie skutecznym dodatkiem do tradycyjnych opatrunków jest oczywiście nanosrebro w sprayu. Może być stosowany bezpośrednio na rany wymagające dokładnego oczyszczenia i odkażenia. Z takim sprayem nie potrzebujesz już opatrunków hydrożelowych ani opatrunków, ponieważ spray jest wystarczający przeciwko drobnoustrojom i bakteriom. Na koniec po prostu załóż oddychający bandaż w tradycyjnym stylu. Jednak niektórych ran nie należy narażać na suche opatrunki. Może być wskazane pozostawienie rany „na otwartej przestrzeni”, np. zabandażowanie zranionego paznokcia przez lekarza specjalizującego się w „podiatrach”. Spray świetnie sprawdzi się również przy wykonywaniu pedicure leczniczego, a także sprawdzi się jako ochrona stóp, które są delikatniejsze i narażone na drobnoustroje.

Spraye zawierające nanosrebro mogą być również stosowane jako zewnętrzna ochrona uszkodzonych błon śluzowych. Apteki oferują zarówno leki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Więc nawet jeśli masz przeziębienie lub ból gardła, możesz je chronić za pomocą kilku sprayów z pompką, które znajdują się w opakowaniu nanosrebra.

Jak stosować opatrunek z nano srebrem?

Stosowanie opatrunku z nanosrebrem jest bardzo proste. Na początku, jeśli wystąpi krwawienie, należy je zatrzymać. Ranę należy uciskać sterylnymi rękami trzymając sterylny opatrunek, aż do ustania przepływu krwi. Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem dopiero po zablokowaniu wszystkich płynów ustrojowych. Sterylne gaziki i sól fizjologiczna o niskiej zawartości NaCl są najlepsze do czyszczenia uszkodzonej tkanki. Rany należy dokładnie oczyścić i najlepiej ostrzec pacjentów, że mogą odczuwać większy ból niż wcześniej. Adrenalina w organizmie poszkodowanego zacznie w krótkim czasie spadać, więc stymulacja bólu będzie intensywniejsza.

Srebrne opatrunki – jak dbać o gojenie ran?
Srebrne opatrunki – jak dbać o gojenie ran?

Po odpowiednim oczyszczeniu rany można ją osuszyć i zdezynfekować. Najlepszym sposobem osuszenia rany jest pozostawienie jej na świeżym powietrzu. Nigdy nie należy dmuchać na uszkodzone części ciała, ponieważ nawet nasz oddech może zawierać bakterie, które mogą opóźnić proces gojenia, a nawet pogorszyć stan zapalny.

Po osuszeniu rany można przystąpić do nakładania opatrunków ze srebrem. Jeśli to możliwe, najlepiej założyć sterylne lub lateksowe rękawiczki, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z mokrymi opatrunkami. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudno gojących się ran. Opakowanie powinno być rozdarte z jednej strony. W zależności od rodzaju opakowania można od razu zdjąć opatrunek z warstwy ochronnej i nałożyć go na ranę od dolnej krawędzi ku górze. Jeszcze inne pozwalają na bezpośrednie kierowanie. Wystarczy zdjąć warstwę opatrunku i przyłożyć go do zranionego miejsca.

Jeśli opatrunek jest wykonany prawidłowo, pod opatrunkiem nie powinny znajdować się pęcherzyki powietrza, fałdy ani fałdy, które mogłyby spowodować nieprawidłowe ułożenie opatrunku. Jeśli jednak hydrożel lub siatka są stosowane prawidłowo, wystarczy opatrunek sterylnym bandażem. Oczywiście nie powinno to być za dużo, aby nie sprawiać dyskomfortu osobie poszkodowanej. W przypadku konieczności wymiany środka konserwującego należy to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta, które zazwyczaj znajdują się w ulotce informacyjnej. Opisana tutaj metoda jest najbardziej odpowiednia w przypadku ran, które będą leczone opatrunkami siatkowymi, alginianowymi lub hydrożelowymi.